Image may be NSFW.
Clik here to view.No i tak. Tym razem także skorzystałem z najbardziej popularnego narzędzia do tworzenia blogów. Nie jest to mój pierwszy raz z WordPress’em, a w zasadzie jest to CMS, którego używam odkąd pamiętam. Posiada wszystko czego potrzebuję i daje się łatwo skonfigurować. Jest łatwo rozszerzalny o masę różnego rodzaju wtyczek. Posiada ogromną społeczność, która pracuje nad tym, by właśnie WordPress był jeszcze lepszy.
Szablon
To co możecie zobaczyć tutaj gołym okiem, a mam na myśli większość wyglądu bloga, to nic innego jak gotowy framework, którego użyłem, by nie robić tego samemu od nowa. Ponieważ po co tworzyć coś zupełnie od zera, jeśli ktoś daje nam to w prezencie. Prawda? :)
Motyw, który wykorzystałem to Reverie. Jest to nowoczesny, a zarazem bardzo „lekki” szablon, który wykorzystuje możliwości HTML5, CSS3 oraz technikę „responsive design”. Jego możliwości dopasowywania się do konkretnej rozdzielczości urządzenia, na którym wyświetlany jest blog, możecie zobaczyć poprzez zmianę wielkości okna przeglądarki. Framework jest także bardzo prosty i na tyle dobrze napisany, że zmiany wyglądu, a co za tym idzie – kodu – nie stanowią żadnego problemu. Nawet favicona pasuje do pierwszej litery mojego nazwiska :)
Wtyczki
A więc po kolei.
- About Me 3000 - Jest to widget, który prezentuje moją sylwetkę z prawej strony. Proste, a znacznie przyspiesza formatowanie.
- Akismet – Jest to wtyczka, która pozwala zachować porządek w komentarzach i nie dopuszczać do pojawiania się tam spamu oraz niechcianych treści.
- All in One SEO Pack – Bardzo rozbudowana wtyczka, a tak naprawdę „kombajn” pozwalający wspomagać pozycjonowanie bloga.
- Contextual Related Posts - Wtyczka, która pozwala na „wyciągnięcie” – na podstawie analizy treści, tagów, kategorii – podobnych wpisów do czytanego oraz wyświetlenie ich w liście pod treścią posta.
- Disqus Comment System – Jeżeli ktoś czyta inne blogi to Disqus’a nie trzeba takim osobom przedstawiać. Jest to system komentarzy pozwalający na dużo więcej niż standardowy formularz WordPress’a.
- Excerpt Editor - Prosty edytor treści, która pojawi się na stronie głównej zamiast całości kontentu posta.
- Google Analytics for WordPress - Pozwala na podpięcie konta Google Analytics, z którego możemy wybrać kod śledzący dla naszej strony. Dołącza także automatycznie niezbędny kod do źródła bloga.
- Google XML Sitemaps - Generator map strony w formacie XML. Taka wygenerowana mapa wspiera działanie botów indeksujących.
- Image Zoom - Jak sama nazwa skazuje – jest to plugin pozwalający na dołączenie modalnego box’a, który wyświetla się po kliknięciu w obrazek, zamiast przenosić do adresu obrazka.
- Jetpack by WordPress.com - Zbiór dodatkowych narzędzi, które pozwalają wspomóc nieco działanie WordPress’a oraz wykorzystać wtyczki zbudowane na jednym kodzie.
- Newsletter - System do obsługi newslettera. Jest to ten sam widget z prawej strony, który pozwala Wam się zapisać do subskrypcji nowych postów. Polecam :)
- Open Graph - Plugin pozwalający automatycznie dodawać meta tagi powiązane z protokołem Facebook’a. Bardzo przydatne narzędzie dla osób, które promują swoje wpisy właśnie w tym serwisie.
- Primary Feedburner - Wtyczka pozwalająca zintegrować system Feed RSS z serwisem firmy Google – Feedburner.
- SEO Smart Links + - Narzędzie to samo przeszukuje treści wpisów w poszukiwaniu słów, które można by zamienić na odnośnik do kategorii, tagów oraz innych zdefiniowanych elementów, które powiązane mogą być z innymi treściami na blogu.
- Simple Social Buttons - Są to po prostu przyciski serwisów społecznościowych (Facebook Like, Twitter Share, Google+ Button) i pozwalające na dzielenie się treścią wpisów z innymi. Dostępne pod każdym tytułem wpisu.
- Smart Youtube PRO - Wtyczka pozwalająca w banalny sposób na dodawanie filmów z serwisu YouTube do naszych wpisów. Wystarczy zamienić we wklejanym do wpisu adresie do filmiku początek: http na httpv.
- SyntaxHighlighter Evolved - Wtyczka, która pozwala kolorować składnię języków programowania w wyświetlanych wpisach. Jako, że pisałem, że będzie się tutaj pojawiać czasami nieco kodu, jest to dla mnie niezbędne narzędzie.
- SyntaxHighlighter TinyMCE Button - Obsługa wspomnianej wyżej wtyczki w domyślnym edytorze wpisów dla WordPress’a – TinyMCE.
- upPrev - Pozwala na wyświetlenie poprzedniego wpisu w prawym, dolnym rogu okna przeglądarki. Box pojawia się, gdy tylko przeskrolujemy stronę mniej więcej do połowy.
- W3 Total Cache - Wtyczka do obsługi mechanizmu cache w przeglądarce. Jako, że korzystam z hostingu współdzielonego, a nie z serwera dedykowanego, gdzie sam mógłbym doinstalować sobie wszelkie potrzebne narzędzia – rola wtyczki jest nieco ograniczona, ale mimo to pozwala ona nieco przyspieszyć ładowanie się strony.
- WordPress Comment Bubble Plugin - Wizualna prezentacja liczby komentarzy na stronie głównej bloga.
- WP-PageNavi - Wtyczka pozwalająca na zamianę domyślnego systemu paginacji na dużo ładniejszy i bardziej przystępny dla użytkownika. Jej działanie będziecie mogli zobaczyć jak tylko pojawi się tutaj nieco więcej wpisów.
- WP Smush.it - Biblioteka do skalowania obrazków dodawanych na bloga. Pozwala znacznie zmniejszyć objętość, zachowując przy tym jakość prezentowanych obrazków.
Zdjęcia
Jako źródło wszelakich zdjęć, obrazków służy mi serwis PhotoPin. Posiada on prosty interfejs, a hasło głosi: free photos for bloggers. Czego chcieć więcej..
Podsumowanie
Nazbierało się tego trochę, a dochodzą do tego jeszcze tak zwane „własne pola”, których obsługę zdefiniowałem w kodzie motywu. Jeżeli uważacie, że czegoś mi tu jeszcze brakuje, coś wymaga poprawy albo powinienem coś zmienić, dajcie znać w komentarzach. Dzięki :)